Text Box: TOWN OF WESTPORT ISLAND
            6 Fowles Point Road
      Westport Island, ME 04578
		    
Text Box:                                                   Office of the Selectmen 

              

 

 

 

 

 

 

 

Town of Westport  Island

Board of Selectmen, Assessors and Overseers Meeting

June 20, 2011

 

Present: 

George D. Richardson, Jr, Gerald A. Bodmer, Ross A. Norton

Citizens: John & Ruth Nelson, Bob Mooney, Neil & Ann Cavanaugh, Art Ballard, Bill Hopkins

Guests: Charlotte Boynton (Wiscasset Newspaper), Bob Fairfield, Matt Stilphen (Lincoln County News)

 

1. BOS Meeting Commenced:

George called the meeting to order at 7:00p.m.

 

Business Conducted:

2. Warrant: George motioned to approve Warrant #54, for a total of  $100,357.25 (Payables);                             

Ross 2nd, vote 3-0

 

3. BOS Minutes:

 George motioned to accept the minutes of June13, 2011 as written; Jerry 2nd, vote 3-0

 

4. Three Year Snow Plow Contract:

George advised that the BOS agreed to reject the 3 year snow plow bid proposals from Contractor Evan Holbrook of Woolwich and G&D Cromwell of Westport Island.

However, in accordance with the contract provisions, the BOS renegotiated a 3 year snow plow contract proposal with G & D Cromwell for $308,322.00.  Also, the BOS agreed to pay $25,000.00 at the signing of the contract, but not to exceed the $308,322.00 negotiated contract price.

 

5. CPA Contract:

George motioned to sign the CPA’s contract to provide services for the years ended June 30, 2010 & 2009

Ross 2nd, vote 3-0

 

6. Committee Appointments:

Due to the volume of committee appointments (+60) required to be signed by the BOS for this year, George motioned to sign them after the meeting adjourned: Ross 2nd, vote 3-0

See the following list of committee appointments. More will be made as soon as appointment slips are provided by the Town Clerk at the request of the BOS.

 

7. Meeting Adjourned:

George moved to adjourn the meeting at 07:30 p.m.:  Jerry 2nd, vote 3-0

 

Respectively Submitted:

 

 

George D. Richardson, Jr.                                   Gerald A. Bodmer                               Ross A. Norton

1st Selectman                                                       2ns Selectman                                      3rd Selectman

Committee Appointments:  FOR JULY 2011

 

BUDGET COMMITTEE  (ELECTED)                                 3 year term                                                                                                       

AFTER ELECTION ON June 25, 2011

 

PLANNING BOARD   (APPOINTED)     3 year term

SANDY BESECKER ……….………...07/01/14

CHRIS MAILLET……(ALT 1)….......07/01/14

RUTH NELSON … (CHAIR)………..07/01/14

 

BOARD OF APPEALS     (APPOINTED)    3 year term             

NEIL CAVANAUGH…(CHAIR)…… 07/01/14     

BEN CREHORE……………………….07/01/14      

CATHY FULLER……………………...07/01/14      

CHARLES HOWE…………………….07/01/14       

 

CONSERVATION COMMISSION     (APPOINTED)      3 year term

DAN BRADFORD………………………07/01/14

DONNA CURRY  ………………………07/01/14      

KYLE DEPIETRO…(ASSOCIATE).…06/30/15      

JOHN NELSON.…(ASSOCIATE)…….07/01/14  

JUDY REEVES………………………... 07/01/14  

RICHARD TUCKER………………….. 07/01/14       

 

SHELLFISH COMMITTEE   (APPOINTED)                    3 year term

DONNA CURRY……………………... ..07/01/14

JAY SEIGARS              (ALT)………… 07/01/14                                                                       

CLEMENT SLEDGE  (WARDEN)   … 07/01/14 

                                                                     

HARBOR COMMITTEE                                                     3 year term

RONALD STOODLEY…………………07/01/14

 

AD HOC COMMITTEE FOR WRIGHT HOUSE NON-EASEMENT/EASEMENT  PROPERTY  

 (APPOINTED )                                                                     1 year term                              

ARTHUR BALLARD……………… …. 07/01/12   

TROY HODGDON……………………...07/01/12    

 

AD HOC HISTORY COMMITTEE   (APPOINTED)        1 year term  

MARY ELLEN BARNES   (CHAIR)…. ..-07/01/12

SANDRA BESECKER…………………… 07/01/12

WILLIAM COONEY…………………….  07/01/12

JUDY HUGHES…………………………...07/01/12

ASENATH MORTON…………………....  07/01/12

RUTH NELSON……………………………07/01/12

CAROL SPIEGEL…………………...…….07/01/12

JOHN SWANTON……………………….. .07/01/12

CORA TARBOX ………………………… 07/01/12

RONALD TARBOX………………………07/01/12

DEBORAH WILLIAMS …………………07/01/12

 

AD HOC HISTORICAL AND RECORDS VAULT COMMITTEE

(APPOINTED)                                                                        1 year term

MARY ELLEN BARNES  (CO-CHAIR)….. 07/01/12

SUSAN PARTELOW……………………….  07/01/12

DeDee GREENLEAF-HODGDON………… 07/01/12

BRENDA BONYUN          (CO-CHAIR) ..… 07/01/12

GEORGE RICHARDSON  JR…………….. 07/01/12

DEBORAH WILLIAMS……………………. 07/01/12

WILLIAM COONEY…………………………07/01/12

 

AD HOC GROUNDWATER PROTECTION COMMITTEE

( APPOINTED)                                                                 1 year term

DAVID BLAKE    (CHAIR)………….07/01/12

GERALD BODMER………………….07/01/12

ARCHIE BONYUN………………….. 07/01/12

DENNIS DUNBAR ………………….. 07/01/12

WILLLIAM HOPKINS  ……………. 07/01/12

GARY RICHARDSON    …………….07/01/12

 

LINCOLN COUNTY REGIONAL PLANNING COMMISSION  03/08/10  

(APPOINTED 1 YR. TERM)

GEORGE RICHARDSON JR: SELECTMAN REPRE…07/01/12

ROSS NORTON: SELECTMAN ALTERNATE…… ……07/01/12

RICHARD GRAY:  PUBLIC REPRE….… ……………….07/01/12

RUTH NELSON: PUBLIC ALTERNATE…………………07/01/12

 

 

REPRESENTATIVE TO THE LINCOLN COUNTY CONSORTIUM

 (APPOINTED 1 YR. TERM)

JACK SWANTON…………………..…………….07/01/12

JOE DONOHUE   ( ASSISTANT REP)………... 07/01/12

 

MEMBERS OF THE BROAD BAND SERVICE AD HOC COMMITTEE

(APPOINTED 1 YR. TERM)

JOE DONOHUE ( ASSISTANT REP)………….. 07/01/12

 

EMERGENCY MANAGEMENT & CIVIL DEFENSE

(APPOINTED 1 YR. TERM)

ROGER HIGGINS……(DIRECTOR)…………. 07/01/12

GAYE WAGNER……..(DEPUTY)……………...07/01/12

 

TOWN ADMINISTRATOR 0F LINCOLN COUNTY REGISTRY OF DEEDS 

(APPOINTED 1 YR. TERM)

GERALD A. BODMER………………………….07/01/12

 

DEPUTY GENERAL ASSISTANCE ADMINISTRATOR  

(APPOINTED 1 YR. TERM)

BRENDA  BONYUN…………………………….07/01/12

 

MUNICIPAL AGENT  

(APPOINTED 1 YR. TERM)

DeDee GREENLEAF-HODGDON …………… 07/01/12

 

TAX COLLECTOR,TREASURER & ADMINISTRATIVE ASSISTANT

(APPOINTED 1 YR. TERM)

SUSAN PARTELOW………………………….. 07/01/12

 

TOWN CLERK & REGISTRAR OF VOTERS

(APPOINTED 1 YR. TERM)

PAMELA FRENIER………………………… …07/01/12

 

TREE WARDEN

(APPOINTED 1 YR. TERM)

KYLE DiPIETRO……………………………….. 07/01/12

 

CONSTABLE/ANIMAL CONTROL OFFICER 

(APPOINTED 1 YR. TERM)

AMOS (BUD) GREENLEAF…………… …. … 07/01/12

 

CODE ENFORCEMENT OFFICER  

(APPOINTED 1 YR. TERM)

GARY RICHARDSON…………………………...07/01/12

 

CODE ENFORCEMENT OFFICER (DEPUTY)

(APPOINTED 1 YR. TERM)

RON STOODLEY…………..................................07/01/12

 

PLUMBING INSPECTOR (DEPUTY) 

(APPOINTED 1 YR. TERM)

STUART WYMAN………………………………. 07/01/12

 

HARBOR MASTER & PORT WARDEN 

(APPOINTED 1 YR. TERM)

FRANK (BUD) GALLAGHER ……………………07/01/12

 

DEPUTY HARBOR MASTER & PORT WARDEN

(APPOINTED 1 YR. TERM)

DAN BRADFORD…………………………………… 07/01/12