Text Box: TOWN OF WESTPORT ISLAND
            6 Fowles Point Road
      Westport Island, ME 04578
		    
Text Box:                                                   Office of the Selectmen 

 

 

 

 

Town of Westport Island

Board of Selectmen, Assessors and Overseers Meeting

June 27, 2011

 

Present: 

George D. Richardson, Jr, Gerald A. Bodmer, Ross A. Norton

Citizens: John & Ruth Nelson, Bob Mooney, Neil & Ann Cavanaugh, Art Ballard, Ben & Sandra Crehore, Carole Bodmer, Bill Cooney,

Guests: Charlotte Boynton (Wiscasset Newspaper), Bob Fairfield

 

1. BOS Meeting Commenced:

George called the meeting to order at 07:10 p.m.

 

Business Conducted:

2. Warrant: George motioned to approve Warrant #55, for a total of $103,188.88.

 (Payroll- $1,110.01 and Payables-$102,078.80); Jerry 2nd, vote 3-0

 

3. BOS Minutes:

 George motioned to accept the minutes of June 20, 2011 as written; Ross 2nd, vote 3-0

 

4. Budget Committee Resignation;

Budget Committee Deputy Chairman Susan Partelow surprised the BOS with her early resignation from the committee. Her term was due to expire July 1, 2012.  George motioned that her resignation was not accepted and requested that she consider finishing her term; Jerry 2nd, vote 3-0. 

 

5. Fire Truck;

Fire Chief Bob Mooney requested the BOS sign a credit application to get the purchase agreement started on the fire truck which the Town voted be purchased at town meeting. He then advised the BOS that the fire truck will possibly not be available for 6 to 8 months.

 

6. Heating oil price for the 2011/2012 heating season:

George said that he had received a gallon price of $3.25.9 from Downeast Energy but asked  Jerry & Ross if they would agree with him to not accept the price but rather see if it got better next week. Both agreed to wait for a possible better price.

 

 

7.BOS Meeting July 4, 2011:

The BOS agreed that there would be no meeting held on the Fourth of July and the next would be held on July 11, 2011.

 

8. Chairman Appointments:

Jerry motioned to appoint George as Chairman of the Board of Selectmen and Chairman of the Board of Assessors; Ross 2nd, vote 2-0

 

9. Committee Appointments:

George motioned the following committee appointments;Ross 2nd, vote 3-0

                      

 PLANNING BOARD   (appointed 3 year term)

SANDY BESECKER ……….………...07/01/14

JOHN CRISPIN……………………….07/01/14

CHRIS MAILLET……(ALT 1)….......07/01/14

RUTH NELSON … (CHAIR)………..07/01/14

 

BOARD OF APPEALS  (appointed 3 year term)

NEIL CAVANAUGH…(CHAIR)…… 07/01/14    

BEN CREHORE……………………….07/01/14     

CATHY FULLER……………………...07/01/14     

CHARLES HOWE…………………….07/01/14

 

CONSERVATION COMMISSION  (appointed 3 year term)

DAN BRADFORD………………………07/01/14

DONNA CURRY  ………………………07/01/14     

KYLE DEPIETRO…(ASSOCIATE).…..06/30/15  (re-appointed as an Associate)      

JUDY REEVES………………………... 07/01/14  

RICHARD TUCKER………………….. 07/01/14      

 

SHELLFISH COMMITTEE   (appointed 3 year term)

DONNA CURRY……………………... ..07/01/14

JAY SEIGARS……….. (ALT)………… 07/01/14                                                                        

CLEMENT SLEDGE  ………………… 07/01/14 

      

HARBOR COMMITTEE          (appointed 3 year term)          

RONALD STOODLEY…………………07/01/14

 

AD HOC COMMITTEE FOR WRIGHT HOUSE NON-EASEMENT/EASEMENT  PROPERTY                             (appointed 1 year term)

ALTON  ANDREWS……………….….. 07/01/12                           

ARTHUR BALLARD……………… …. 07/01/12

RICHARD DeVRIES……………………07/01/12

TROY HODGDON……………………...07/01/12

JOHN NELSON…………………………07/01/12

   

 

 

 

AD HOC GROUNDWATER PROTECTION COMMITTEE

                                                      (appointed 1 year term)

DAVID BLAKE ...(CHAIR)………….07/01/12

ARCHIE BONYUN…………………..07/01/12

DENNIS DUNBAR …………………..07/01/12

WILLLIAM HOPKINS  ……………. .07/01/12

GARY RICHARDSON    …………….07/01/12

 

AD HOC HISTORY COMMITTEE  (appointed 1 year term)

MARY ELLEN BARNES…(CHAIR)…. ..07/01/12

SANDRA BESECKER…………………… 07/01/12

WILLIAM COONEY…………………….  07/01/12

JUDY HUGHES…………………………...07/01/12

ASENATH MORTON…………………....  07/01/12

RUTH NELSON……………………………07/01/12

CAROL SPIEGEL…………………...…….07/01/12

JOHN SWANTON……………………….. .07/01/12

CORA TARBOX ………………………… 07/01/12

RONALD TARBOX………………………07/01/12

GAYE WAGNER…………………….……07/01/12

DEBORAH WILLIAMS …………………07/01/12

 

AD HOC HISTORICAL AND RECORDS VAULT COMMITTEE

                                                             (appointed 1 year term)

MARY ELLEN BARNES..(CO-CHAIR)….. 07/01/12

SUSAN PARTELOW………………………..07/01/12

DeDee GREENLEAF-HODGDON………… 07/01/12

BRENDA BONYUN …… (CO-CHAIR) ..…07/01/12

DEBORAH WILLIAMS…………………….07/01/12

WILLIAM COONEY………………………..07/01/12

 

LINCOLN COUNTY REGIONAL PLANNING COMMISSION 

                                                                                (appointed 1 year term)

RICHARD GRAY:  PUBLIC REP….… ……………….07/01/12

RUTH NELSON: PUBLIC ALTERNATE………………07/01/12

 

REPRESENTATIVE TO THE LINCOLN COUNTY CONSORTIUM

                                                                      (appointed 1 year term)

JACK SWANTON…………………..…………….07/01/12

JOE DONOHUE   ( ASSISTANT REP)……….... 07/01/12

 

BROAD BAND SERVICE AD HOC COMMITTEE (appointed 1 year term)

JOE DONOHUE  ……………….. ……………….07/01/12

 

EMERGENCY MANAGEMENT & CIVIL DEFENSE (appointed 1 year term)

ROGER HIGGINS……(DIRECTOR)…………. 07/01/12

GAYE WAGNER……..(DEPUTY)……………...07/01/12

 

 

DEPUTY GENERAL ASSISTANCE ADMINISTRATOR (appointed 1 year term)

BRENDA  BONYUN…………………………….07/01/12

 

MUNICIPAL AGENT                          (appointed 1 year term)

DeDee GREENLEAF-HODGDON …………… 07/01/12

 

TAX COLLECTOR,TREASURER & ADMINISTRATIVE ASSISTANT

                                                                   (appointed 1 year term)

SUSAN PARTELOW………………………….. 07/01/12

 

TOWN CLERK & REGISTRAR OF VOTERS (appointed 1 year term)

PAMELA FRENIER………………………… …07/01/12

 

TREE WARDEN                                      (appointed 1 year term)

KYLE DiPIETRO……………………………….. 07/01/12

 

CONSTABLE/ANIMAL CONTROL OFFICE (appointed 1 year term)

AMOS (BUD) GREENLEAF…………… …. … 07/01/12

 

CODE ENFORCEMENT OFFICER (appointed 1 year term)

GARY RICHARDSON…………………………...07/01/12

 

CODE ENFORCEMENT OFFICER (DEPUTY)  (appointed 1 year term)

RON STOODLEY…………..................................07/01/12

 

PLUMBING INSPECTOR (DEPUTY)  (appointed 1 year term)

STUART WYMAN………………………………. 07/01/12

 

HARBOR MASTER & PORT WARDEN  (appointed 1 year term)

FRANK (BUD) GALLAGHER ……………………07/01/12

 

DEPUTY HARBOR MASTER & PORT WARDEN (appointed 1 year term)

DAN BRADFORD…………………………………07/01/12

 

George motioned the following committee appointments; Ross 2nd, vote 2-0

 

TOWN ADMINISTRATOR 0F LINCOLN COUNTY REGISTRY OF DEEDS 

                                                      (appointed 1 year term)

GERALD A. BODMER………………07/01/12

 

AD HOC GROUNDWATER PROTECTION COMMITTEE

                                                        (appointed 1 year term)

GERALD BODMER………………….07/01/12

 

George motioned the following committee appointments; ;Jerry 2nd, vote 2-0

 

LINCOLN COUNTY REGIONAL PLANNING COMMISSION

                                                                                   (appointed 1 year term) 

ROSS NORTON: SELECTMAN ALTERNATE……07/01/12

Jerry motioned the following committee appointments; ;Ross 2nd, vote 2-0

 

AD HOC HISTORICAL AND RECORDS VAULT COMMITTEE

                                                                                  (appointed 1 year term)

GEORGE RICHARDSON  JR……………………….. 07/01/12

 

LINCOLN COUNTY REGIONAL PLANNING COMMISSION    

                                                                                    (appointed 1 year term)

GEORGE RICHARDSON JR: SELECTMAN REP..…07/01/12

 

GENERAL ASSISTANCE ADMINISTRATOR (appointed 1 year term)

GEORGE  RICHARDSON JR. …………….………...07/01/12

 

 10. Meeting Adjourned:

George moved to adjourn the meeting at 08:05 p.m.: Jerry 2nd, vote 3-0

 

 

Respectively Submitted:

 

 

 

 

George D. Richardson, Jr.                  Gerald A. Bodmer                     Ross A. Norton

1st Selectman                                       2nd Selectman                             3rd Selectman