Dated: February 26, 2015

Westport Island Town Office

Phone: 882-8477

Address

Hours

Phone

6 Fowles Point Road
Westport, ME  04578

Municipal Agent and Tax Collector/Treasurer (Dedee and Susan)

Tuesdays -12 noon to 7 p.m.
Thursdays - 9 a.m. to 2 p.m.

Town Clerk (Gaye)

                 Tuesdays       12 p.m. to 7 p.m. 

                 Thursdays    10 a.m. to 1 pm.

(207) 882-8477
Fax (207) 882-8347

 

 

 Town Meetings

Selectmen, Assessors, and Overseers

Winter schedule-Every Monday at 7:00 pm, unless otherwise posted

Planning Board

Second Wednesday of each month at 7:00 p.m.

RSU-12 School Board

Second Thursday of each month at 6:30 p.m. at a school   location as noted on the RSU web site

Conservation Commission

Third Wednesday of each month at 4:00 p.m.

Shellfish Committee

Second Tuesday of each month at 6:00 p.m.

Other town committees

As posted

 

 

Elected Officials

1st Selectman

George Richardson, Jr., ( Chair)

selectmen@westportisland.us

2016

882-6270

2nd Selectman

Gerald Bodmer

selectmen@westportisland.us

2015

882-9244

3rd Selectman

Ross Norton

selectmen@westportisland.us

2017

882-6242

Road Commissioner

Garry M. Cromwell

2016

882-9889

RSU-12 School Board

Sandra Crehore

2015

882-6278 

RSU-12 School Board

Richard DeVries

2017

882-5464

 

Appointed Personnel

Excise Tax Collector & Deputy Tax Collector, Treasurer, Town Clerk & Registrar of Voters

Dedee Greenleaf-Hodgdon

municipalagent@westportisland.us

882-8477

Ext. 2

Tax Collector, Treasurer, Administrative Assistant & Deputy Excise Tax Collector, Town Clerk & Registrar of Voters

Susan Partelow

treasurer@westportisland.us

882-8477

Ext. 1

Town Clerk & Registrar of Voters

Gaye Wagner

townclerk@westportisland.us

882-8477

Ext. 3

Deputy Town Clerk & Registrar of Voters

Sandra Crehore

townclerk@westportisland.us

882-8477

Code Enforcement Officer

Gary Richardson

882-6537

Deputy Code Enforcement Officer

Ronald Stoodley

882-6883

Local Plumbing Inspector

Gerald Bodmer

882-9244

Deputy Local Plumbing Inspector

Neil Cavanaugh

882-9675

Fire Chief

Robert (Bob) Mooney

882-5952

Deputy Fire Chief

Jason Abbott

522-2095

  Constable & Animal Control Officer

Amos (Bud) Greenleaf

882-7139

Tree Warden

Kyle DePietro

522-0840

E-911 Addressing Officer

Richard Gray

882-8043

Health Officer

Tamara Tyler

329-9840

Harbor Master and Port Warden

Frank (Bud) Gallagher

882-6269

Deputy Harbor Master and Port Warden

Daniel (Dan) Bradford

882-7809

Planning Board (Appointed)

Ruth Nelson (Chair)

2015

882-6829

Vacancy (Vice Chair)

2017

 

Richard Barker

2017

882-4211

Archie Bonyun

2016

882-6645

Donald Leis

2016

882-4205

Christopher Malliet (Alt. #1)

2015

882-7599

Michelle Chartier (Alt. #2)

2015

319-7951

Board of Appeals (Appointed)

E. Davies Allan

2016

882-5400

Raye Amirault (Alt. #1)

2015

882-7676

Neil Cavanaugh (Chair)

2017

882-9675

Sandra Crehore (Alt. #2)

2016

882-6278

Cathy Fuller

2015

882-5919

Donna Gregory

2016

882-7371

Jerry Partelow

2016

636-7687

Conservation Commission (Appointed)

Jason Abbott (Associate)

2016

882-6040

Daniel Bradford

2016

882-7809

Donna Curry

2016

882-7156

Kyle DePietro (Associate)

2016

522-0840

Dennis Dunbar (Treasurer)

2015

882-8143

William Hopkins (Associate)

2015

882-6047

Nancy Rider (Associate)

2015

882-5292

Ann Springhorn

2015

882-4477

Richard Tucker (Chairman)

2016

882-7965

 

Shellfish Committee (Appointed)

Lincoln Richardson (Chair & Warden)

2015

882-9615

Gerald Seigars (Alt. #1)

2016

882-5277

Adam Webber (Vice Chair & Warden)

2016

882-6835

George Richardson, III

2015

 

Joseph Donohue (Alt. #2)

2016

882-6172

 

Harbor Committee (Appointed)

Dennis Baker

2016

882-6792

Vacancy

 

 

Michael Cromwell (Alt.)

2016

380-5885

Dana Faulkingham

2016

882-6869

Vacancy  (Chair)

 

 

Ronald Stoodley

2015

882-6883

Town Hall Committee (Appointed)

Emily Adler

 

882-9804

William Cooney (Chair)

-

882-6845

Sandra Crehore

-

882-6278

Betsy Forrest

-

882-6153

William Hopkins

-

882-6047

Robert Mongeon

-

882-7105

Gary Webber

-

882-6034

Web Site & Mapping Committee (Appointed)

Neil Cavanaugh

-

882-9675

Dennis Dunbar

-

882-8143

William Hopkins

-

882-6047

 

Cemetery Committee (Appointed)

William Cooney (Co-Chair)

-

882-6845

Calvin Cromwell (Co-Chair)

-

882-7042

William Hopkins

-

882-6047

George Richardson, III

-

 

 

Human Resources Committee (Appointed)

Althea Cromwell

-

882-9721

Michael Cromwell (Co-chair & Treasurer)

-

380-5885

Linda Davis (Co-Chair)

-

882-5464

Marcia Richardson

-

882-6270

Georgia Sledge

-

882-7645

Suzanne Whittemore

-

882-7374

Ad Hoc Committee for Wright House Non-Easement/Easement Property (Appointed)

Alton Andrews

2015

380-3396

Richard DeVries (Chair)

2015

882-5464

Robert Morris

2015

(978) 518-1954

John Nelson, In Memoriam

 

 

Kenneth Parsons

2015

(508) 339-3119

Bruce Whittemore (Secretary)

2015

882-7374

Ad Hoc History Committee (Appointed)

Mary Ellen Barnes

2015

882-6055

Sandra Besecker

2015

(978) 501-6474

Mary Coventry (Co-Chair)

2015

607-3702

William Cooney

2015

882-6845

Judith Hughes

2015

882-4214

Valerie Lovelace

2015

240-3186

Asenath Morton

     2015

882-6638

Ruth-Laurayne Presby

2015

882-5509

Jeffery Tarbox

2015

 

Gaye Wagner (Co-Chair)

2015

882-6084

Deborah Williams

2015

882-9388

Ad Hoc Historical and Records Vault Committee (Appointed)

Mary Ellen Barnes (Chair)

2015

882-6055

William Cooney

2015

882-6845

Dedee Greenleaf-Hodgdon

2015

882-8477 x2

Gaye Wagner

2015

882-8477 x3

George Richardson, Jr.

2015

882-8477 x4

Deborah Williams

2015

882-9388

Representative to Lincoln County Regional Planning Commission (Appointed)

Vacant (Public Representative)

2015

 

Vacant (Public Alternate)

2015

 

Ross Norton (Selectman Alternate)

2015

882-6242

George Richardson, Jr. (Selectman Representative)

2015

882-6270

 Emergency Management and Civil Defense (Appointed)

Roger Higgins (Director)

2015

882-6084

Gaye Wagner (Deputy Director)

2015

882-6084

Town Administrator of Lincoln County Registry of Deeds (Appointed)

Gerald  Bodmer

2015

882-9244

General Assistance (Appointed)

George Richardson, Jr. (Administrator)

2015

882-8477

Vacant (Deputy Administrator)

 

 

               

Ad Hoc Road Committee (Appointed)

 

E. Davies Allan

2015

882-5400

Andrew Bradford

2015

604-6264

Garry Cromwell

2015

882-6501

James Cromwell (Chair)

2015

350-9562

Roger Higgins

2015

882-6084

Horticulture Committee (Appointed)

Emily Adler

-

882-9804

Bradford Adler

-

882-9804

Donna Curry (Chair)

-

882-7156

Elizabeth Lee

-

882-7599

Samuel Soule

-

882-6007

Sara “Sally” Howe

-

882-6600

Gretchen McNamara

-

882-1210

Deborah Williams

-

882-9388

 

Westport Community Association (Independent Organization)

Bradford Adler

-

882-9804

Emily Adler (Vice President)

          -

882-9804

Erin Bailey

-

882-6750

Jessica Bailey (Secretary)

-

882-6750

Richard Barker (President)

-

882-4211

Carol Blake

          -

         882-4267

Nathaniel Bowditch

-

         882-8309

Susan Bowditch

-

882-8309

Donna Gregory

-

882-7371

Laurie Jaramillo

-

882-8001

Ruth Nelson  (Treasurer)

-

882-6829

Patricia Smith

-

882-7965

Christina Hopkins

-

882-6047